Aktuality
PF 2018

Vážení klienti,
blíží se čas Vánoc, období rodinné pohody a zklidnění. Podobně v ARLETĚ nabízíme v pátek 22.12.2017 poslední konzultace s klienty a dokončíme transfery embryí některým z vás "pod stromeček". V novém roce se na Vás budeme těšit od úterý 2. ledna.
Příchod nového roku není jen zákonitostí přírody, musí být přípravou i na nové výzvy. Nechte se překvapit, co jsme pro Vás na příští rok připravili. Děkujeme Vám za Vaši projevenou důvěru v letošním roce, přejeme klidné prožití vánočních svátků a ještě více zdraví a štěstí ve Vašich rodinách v roce přicházejícím.
MUDr. Jiří Doležal a tým ARLETA

11.12.2017
Dovolená

Oznamujeme Vám, že v termínu od 21.7. do 6.8. 2017, má naše centrum dovolenou. V případě obtíží se, prosíme, obracejte na příslušná spádová zdravotnická zařízení. Pokud budete mít nejasnosti ve stimulační léčbě, své dotazy směřujte nejlépe e-mailem na adresu: ivfcoordinator@arleta.cz. Budeme se na Vás těšit se na vás opět 7.8.2017.

17.05.2017
Nové podmínky pro dárkyně

Uvažujete o darování vajíček?
- Dáte neplodným párům šanci mít zdravé dítě
- Získáte komplexní informace o svém zdravotním stavu vč. genetických testů
- Kompenzace nákladů spojených s darováním ve výši až 25 000 Kč
- Anonymita a profesionální přístup
Více informací na tel. 603 863 653 nebo e-mailu ivfcoordinator@arleta.cz

25.01.2017

Vážení klienti,  
blíží se čas Vánoc, období rodinné pohody a zklidnění. Podobně v ARLETĚ nabízíme v pátek 22.12.2017 poslední konzultace s klienty a dokončíme transfery embryí některým z vás "pod stromeček". V novém roce se na Vás budeme těšit od úterý 2. ledna. Příchod nového roku není jen zákonitostí přírody, musí být přípravou i na nové výzvy.  Nechte se překvapit, co jsme pro Vás na příští rok připravili.  
Děkujeme Vám za Vaši projevenou důvěru v letošním roce, přejeme klidné prožití vánočních svátků a ještě více zdraví a štěstí ve Vašich rodinách v roce přicházejícím. 
MUDr. Jiří Doležal a tým ARLETA 

11.12.2017
detail
DOVOLENÁ

Oznamujeme Vám, že v týdnech od 25.7. do 5.8. 2016, má naše centrum dovolenou. V případě obtíží se, prosíme, obracejte na příslušná spádová zdravotnická zařízení. Pokud budete mít nejasnosti ve stimulační léčbě, své dotazy směřujte nejlépe e-mailem na adresu: iva.dolezalova@arleta.cz. Těšíme se na vás opět 8.8.2016.

26.07.2016
BALÓNKOVÉ NEBE 2016

DOVOLUJEME SI VÁS INFORMOVAT, ŽE V TOMTO ROCE SE NAŠE SPOLEČNÁ AKCE „ BALÓNKOVÉ NEBE“ Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ NEKONÁ. DALŠÍ JIŽ 9. TRADIČNÍ SETKÁNÍ PLÁNUJEME NA ČERVEN 2017. O PŘESNÉM TERMÍNU VÁS BUDEME S PŘEDSTIHEM INFORMOVAT. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

21.04.2016

z krve MATKY pro časné  odhalení poruchy chromozómů  PLODU již v 10. týdnu těhotenství...

14.01.2016
detail

Pro naše pracoviště hledáme v současné době nové kolegy na pozice...

22.07.2015
detail
PF 2015

Vážení klienti,
děkujeme Vám za Vaši projevenou důvěru v letošním roce a přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků, štěstí, zdraví v novém roce. V Arletě jsme pro vás do 19.12.2014, mezi svátky 29.-30.12.2014 a poté se na Vás budeme těšit od 2.1.2015 vždy v pracovních dnech.

17.12.2014

Aktuálně jsme zakoupili ultrazvukový přístroj nové generace Accuvix A30...

16.08.2014
detail

Příčiny neplodnosti

Příčiny u muže a ženy


Bezdětnost – proč zrovna my?


Nenaplněné mateřství je problém partnerský, tedy muže a ženy, neboť ovlivňuje oba a také na řešení se musí společně podílet. Ne vždy však je vysvětlení nalezeno, či podloženo konkrétním faktorem. Negativní vliv na plodnost muže a ženy má totiž všudepřítomný stres, nadváha, nadměrné požívání alkoholu a kávy, stejně tak jako kouření.

Příčiny na straně ženy


Porucha zrání vajíček


Hormonální rovnováha organismu a pohotovost k výdeji hormonů je velmi důležitá. Nefunkčnost tohoto systému může vést k poruše zrání a uvolňování vajíček a nedostatečné produkci hormonu žlutého tělíska.


Velmi často jsou zvýšené hodnoty mužských hormonů – androgenů spojena s tvorbou cyst na vaječníku.

žena


Také podváha či nadváha , nebo změny hmotnosti v krátkém čase, extrémní tělesné výkony, poruchy štítné žlázy, nádory /velmi vzácně/, léky a stres mohou negativně ovlivnit hormonální rovnováhu.


Neprůchodnost vejcovodů


Asi u jedné třetiny neplodných žen je příčinou neschopnosti početí částečná nebo úplná funkční či anatomická neprůchodnost vejcovodů. Nejčastěji jsou vejcovody poškozeny chlamydiálním zánětem. Další příčinou uzávěru přichází v úvahu proběhlé mimoděložní těhotenství, srůsty při endometrióze nebo po břišních operacích.


Endometrióza


Endometrióza je onemocnění, jehož podkladem je růst sliznice /endometria / mimo dutinu děložní. Nevíme přesně, jaký je mechanismus vzniku tohoto nálezu. Pravděpodobně se tak stane tím, že malé množství menstruační krve se dostane přes vejcovody do dutiny břišní, kde se usídlí. Organismus reaguje poté tak, že se snaží ohraničit proces ložisek tvorbou srůstů. Endometrióza je tak spojena s bolestmi v podbřišku, zejména při menstruaci.


Vývojové vady vaječníků, vejcovodů a dělohy


Tyto poruchy jsem vcelku vzácné – postihují asi pět žen ze sta. Jednotlivé vady jsou různě závažné a prognózu léčby je nutné stanovit individuálně. Jsou podmíněny většinou dědičně, v menší míře vznikají během nitroděložního vývoje nejčastěji vlivem léků užívaných matkou.


Protilátky proti vajíčkům nebo spermiím


V některých případech organismus nerozpozná svoje vlastní tkáně a imunitní systém začne vytvářet protilátky. O něco častěji se pak vytvářejí protilátky proti spermiím v oblasti hlenu děložního hrdla. To může zabránit proniknutí spermií do dutiny děložní a vejcovodů. Takto nedojde k setkání vajíčka a spermie a nemůže dojít ke spojení.


Příčiny na straně muže


Poruchy zrání spermií


Nejčastější poruchou mužské plodnosti je nedostatečné produkce normálních, dobře pohyblivých spermií v semenotvorných kanálcích varlete. O normální kvalitě mužských spermií podle nové normy Světové zdravotnické organizace z roku 2010 / WHO/ se hovoří tehdy, pokud množství spermií přesahuje 15 milionů na jeden mililitr ejakulátu.

muž


V tomto množství pak by mělo být při podrobné analýze vzhledu spermií alespoň 4 % spermií normálního vzhledu a alespoň 40 % spermií musí vykazovat pohyb. Pokud jsou tyto hodnoty nižší, považuje se plodnost muže za sníženou. Avšak i při normálních hodnotách spermiogramu je možné, že příčinou neoplození vajíčka je funkční porucha spermie, které nedovolí spermii proniknou do vajíčka.


Porucha zrání spermií může vzniknout následkem prodělaných příušnic v dětství. Také křečové žíly / tzv. varikoléka/ v oblasti šourku nebo kouření může vést ke zhoršené kvalitě spermatu.


Dalšími příčinami jsou hormonální poruchy, stres, znečištěné životní prostředí, nádory, ale i vrozené chromozomální anomálie a proběhlé záněty či nesestouplá varlata do šourku ještě v době nitroděložního vývoje.


Highslide JS

Highslide JS


Poruchy transportu spermií.


Asi u 4 % případů se sice produkují kvalitní spermie, ale vzhledem k omezené průchodnosti či kompletnímu uzávěru chámovodů se nedostanou spermie do ejakulátu. Tato situace je trochu srovnatelná s uzávěrem vejcovodů u ženy. Může nastat po předchozí sterilizaci, častěji u našich klientů však po operacích tříselných kýl v dětství nebo jako následek zánětu nadvarlat.

Příčiny u obou partnerů

Asi u 15 – 30 procent neplodných párů shledáme současně příčinu u obou partnerů. V 5 – 10 % případů je jak u muže tak u ženy zjištěna organická příčina neplodnosti, tedy například jednostranného uzávěru vejcovodů u ženy a varikokéla u muže.dále přečíst "Diagnostické metody"