Aktuality
PF 2018

Vážení klienti,
blíží se čas Vánoc, období rodinné pohody a zklidnění. Podobně v ARLETĚ nabízíme v pátek 22.12.2017 poslední konzultace s klienty a dokončíme transfery embryí některým z vás "pod stromeček". V novém roce se na Vás budeme těšit od úterý 2. ledna.
Příchod nového roku není jen zákonitostí přírody, musí být přípravou i na nové výzvy. Nechte se překvapit, co jsme pro Vás na příští rok připravili. Děkujeme Vám za Vaši projevenou důvěru v letošním roce, přejeme klidné prožití vánočních svátků a ještě více zdraví a štěstí ve Vašich rodinách v roce přicházejícím.
MUDr. Jiří Doležal a tým ARLETA

11.12.2017
Dovolená

Oznamujeme Vám, že v termínu od 21.7. do 6.8. 2017, má naše centrum dovolenou. V případě obtíží se, prosíme, obracejte na příslušná spádová zdravotnická zařízení. Pokud budete mít nejasnosti ve stimulační léčbě, své dotazy směřujte nejlépe e-mailem na adresu: ivfcoordinator@arleta.cz. Budeme se na Vás těšit se na vás opět 7.8.2017.

17.05.2017
Nové podmínky pro dárkyně

Uvažujete o darování vajíček?
- Dáte neplodným párům šanci mít zdravé dítě
- Získáte komplexní informace o svém zdravotním stavu vč. genetických testů
- Kompenzace nákladů spojených s darováním ve výši až 25 000 Kč
- Anonymita a profesionální přístup
Více informací na tel. 603 863 653 nebo e-mailu ivfcoordinator@arleta.cz

25.01.2017

Vážení klienti,  
blíží se čas Vánoc, období rodinné pohody a zklidnění. Podobně v ARLETĚ nabízíme v pátek 22.12.2017 poslední konzultace s klienty a dokončíme transfery embryí některým z vás "pod stromeček". V novém roce se na Vás budeme těšit od úterý 2. ledna. Příchod nového roku není jen zákonitostí přírody, musí být přípravou i na nové výzvy.  Nechte se překvapit, co jsme pro Vás na příští rok připravili.  
Děkujeme Vám za Vaši projevenou důvěru v letošním roce, přejeme klidné prožití vánočních svátků a ještě více zdraví a štěstí ve Vašich rodinách v roce přicházejícím. 
MUDr. Jiří Doležal a tým ARLETA 

11.12.2017
detail
DOVOLENÁ

Oznamujeme Vám, že v týdnech od 25.7. do 5.8. 2016, má naše centrum dovolenou. V případě obtíží se, prosíme, obracejte na příslušná spádová zdravotnická zařízení. Pokud budete mít nejasnosti ve stimulační léčbě, své dotazy směřujte nejlépe e-mailem na adresu: iva.dolezalova@arleta.cz. Těšíme se na vás opět 8.8.2016.

26.07.2016
BALÓNKOVÉ NEBE 2016

DOVOLUJEME SI VÁS INFORMOVAT, ŽE V TOMTO ROCE SE NAŠE SPOLEČNÁ AKCE „ BALÓNKOVÉ NEBE“ Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ NEKONÁ. DALŠÍ JIŽ 9. TRADIČNÍ SETKÁNÍ PLÁNUJEME NA ČERVEN 2017. O PŘESNÉM TERMÍNU VÁS BUDEME S PŘEDSTIHEM INFORMOVAT. DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.

21.04.2016

z krve MATKY pro časné  odhalení poruchy chromozómů  PLODU již v 10. týdnu těhotenství...

14.01.2016
detail

Pro naše pracoviště hledáme v současné době nové kolegy na pozice...

22.07.2015
detail
PF 2015

Vážení klienti,
děkujeme Vám za Vaši projevenou důvěru v letošním roce a přejeme Vám krásné prožití vánočních svátků, štěstí, zdraví v novém roce. V Arletě jsme pro vás do 19.12.2014, mezi svátky 29.-30.12.2014 a poté se na Vás budeme těšit od 2.1.2015 vždy v pracovních dnech.

17.12.2014

Aktuálně jsme zakoupili ultrazvukový přístroj nové generace Accuvix A30...

16.08.2014
detail

Léčebný plán

Připravíme pro Vás individuální léčebný plán.

Před zahájením každé léčby by mělo být objasněno :

 • nemusíte být manželé, ale k léčbě přicházíte s partnerem, se kterým intimně žijete a případné předchozí manželství bylo právoplatně ukončeno - rozvedeno
 • oba partneři musí být HIV negativní, dále vyšetřeuje  u všech žloutenku typu A,B,C a syphyllis
 • léčba neplodnosti jednoduššími prostředky u Vašeho gynekologa  nebyla úspěšná
 • pro vlastní léčbu podle zákonů ČR je možné použít jak vlastní zárodečné buňky, tak i darované spermie, vajíčka, nebo embrya pokud je to medicínsky obhajitelné 

Jak vypadá časový průběh léčby:

K léčbě přistupujeme teprve po dokončeení diagnostické části. Příčina neplodnosti nemusí být zjištěna (idiopatický, nevysvětlený faktor) . Každý léčebný cyklus musí být náležitě naplánován. Zejména mimotělní oplodnění potřebuje perfektní načasování nejen podle Vašich možností, ale i připrvenosti laboratoře a stanoviska zdravotní pojišťovny.Proto plánujte léčbu s časovým předstihem: pouze tak se vyhnete stresu a frustraci.


IVF léčba se sestává z různých fází, které Vám budou předem vysvětleny. Pochopitelně každý léčebný postup je individuálně diskutován a odsouhlasen. Přesto v jednotlivých případech může být postup mírně odkloněn od původního schématu v závislosti na změně situace, například ve způsobu oplození, počtu zavedených embryí  a dalších aspektech.

Přípravná fáze

Ve většině případů začíná léčba v první fázi cyklu tedy od 2. dne cyklu, méně cyklů je pak zahájeno ve druhé fázi – tzv. sekreční, kolem 22. dne menstruačního cyklu. /dmc./

Krátký cyklus s antagonisty

V prvním případě jsou používány tzv. antagonisté, / například Cetrotide 0,25 mg / pro prevenci předčasné ovulace. Po úvodním stimulaci FSH od 2.dne menstruačního cyklu jsou antagonisté přidávány až 6. den. Jedná se moderní stimulační schéma, které si získalo  v našem centru čím dál větší oblibu nejen pro dobrou úspěšnost, ale i flexibilitu.


Na co musíte myslet... Je třeba si včas zajistit termín návštěvy před očekávanou menstruací , nejpozději druhý den krvácení. Pokud je ultrazvukový obraz vaječníků bez přítomnosti větších funkčních cyst, je možné začít s vlastní stimulací. Pokud již menstruujete, přijďte na vyšetření s plnějším močových měchýřem, aby byly dobře vaječníky viditelné přes břišní stěnu.  


Hormonální stimulace vyvolá růst většího počtu folikulů a tím je docílen i zisk většího počtu vajíček. To zvyšuje šanci na úspěch. Stimulace trvá zpravidla 9 – 11 dní . Během této doby se aplikuje přesně odměřené množství hormonu FSH.

Dlouhý cyklus s agonisty

Další stimulační protokol, který v našem Centru používáme, je dlouhý protokol. Agonisté gonadoliberinu / tzv. analoga/  jsou podána v předstihu před gonadotropiny - FSH. Vedou přechodně  k potlačení tvorby vlastních hormonů. Tuto část nazýváme down regulaci, která umožňuje vlastní stimulaci lépe řídit a hlavně zabránit předčasné ovulaci. Přitom je možné optimalizovat okamžik vyvolání ovulace. Tato osvědčená, celosvětově používaná metoda vedla ke zřetelnému snížení počtu přerušených cyklů.


Závisí však na vzájemné individuální domluvě, jaké stimulační prostředky právě u Vás použijeme tak, aby počet a kvalita vajíček byla optimální.


Na co musíte myslet.... Je třeba si včas zajistit termín návštěvy mezi 20.-22. dmc. Zpravidla podáváme v tomto předcházejícím cyklu antikoncepční pilulky a optimální den návštěvy se plánuje na okamžik, kdy zbývá v balení 5 – 7 pilulek. Pokud je ultrazvukový obraz vaječníků bez přítomnosti funkčních cyst, je možné zahájit  down regulaci.


Vlastní stimulace vaječníků folikulostimulačním hormonem (FSH) začíná většinou 5. den cyklu, tedy 10 - 15 dní po zahájení cyklu. Hormonální stimulace vyvolá růst většího počtu folikulů a tím je docílen i zisk většího počtu vajíček. To zvyšuje šanci na úspěch. Stimulace FSH trvá zpravidla 11 – 13 dní . Během této doby se aplikuje přesně odměřené množství hormonu FSH.

Na co musíte myslet... Léky musí být aplikovány denně, nejlépe večer před spaním. Přibližně po 7 – 9 stimulačních dnech je třeba růst folikulů zkontrolovat ultrazvukem a hormonálním vyšetření z krve tak, aby se optimalizoval termín k odsátí zralých vajíček ( OPU, aspirace foliklů )

Vyvolání ovulace

Jakmile se při ultrazvukovém vyšetření zjistí optimální okamžik pro vyvolání ovulace , přeruší se stimulace FSH a následuje podání hCG – choriového gonadotropinu.( Ovitrelle, Pregnyl) 


Na co musíte myslet.... Injekce pro vyvolání ovulace je podávána zpravidla večer. Také tuto injekci si můžete aplikovat sama pod kůži, nebo ji může aplikovat Váš partner. Pokud je aplikace podána v nesprávný čas, nebo lék není podán vůbec, pak se zpravidla žádné vajíčko neodsaje. Proto věnujte pozornost termínům ve Vašem stimulační protokolu.

Odběr vajíček /OPU/

34-36 hodin později, tedy ob den od podání hCG budou folikuly punktovány pomocí tenké jehly vpichem přes poševní stěnu při vedení ultrazvukem. (asplirace folikulů, OPU) Folikulární tekutina je odsáta spolu s vajíčkem do zkumavky. Zpravidla je výkon prováděn pro Vaše pohodlí a potlačení bolesti v krátké celkové nitrožilní narkóze na zákrokovém sálku.  


Na co musíte myslet.... Prosíme, přijeďte včas  v den punkce (OPU) na lačno a v doprovodu partnera do našeho Centra. Oba partneři musí mít s sebou průkaz totožnosti. Partner bude vyzván krátce po získání vajíček , aby poskytl sperma v odb ěrové místnosti laboratoře. Pokud by s odběrem měl být problém, je  nám to předem otevřeně sdělit.

Budeme hledat řešení, které bude pro úspěch léčby laboratotorními pracovníky akceptovatelné. Po punkci zůstanete ještě asi 1 – 2 hodin na dospávacím pokoji a poté budete po krátké v konzultační místnosti o stavu vajíček a spermií propuštěna domů. Následující den si budete volat do našeho Centra ke zjištění úspěšnosti oplození vajíček a předběžné domluvě o termínu transferu. Současně si můžete v klidu svého domova každý den prohlédnout získaná vajíčka v systému EMBRYO ON-LINE/ EOL/ a přečíst si komentář laboratorních pracovníků k aktuálnímu dni. Pro ty z Vás, kteří to mají k nám dále, můžeme nabídnout ubytování přímo v našem centru, nebo v blízkém okolí.


Embryotransfer

Pokud dozraje v živném mediu, kterým napodobujeme podmínkami podobné v lidském těle, alespoň jedno embryo, může být zavedeno tenkým katétrem do dutiny děložní. Tento přenos je bezbolestný. Transferujeme průměrně dvě / maximálně tři/ embrya tak, jak je spolu s Vámi dvěma předem rozhodnuto.

Highslide JS
schéma
Highslide JS
schéma 2

Po transferu

Nyní začíná období netrpělivého čekání na výsledek, které může být spojené s Vaším napětím a vnitřním neklidem. I když je to jistě obtížné, snažte se být optimističtí a chovejte se zcela přirozeně. Měla byste se fyzicky šetřit a vyhnout se zvýšení tělesné teploty a zvýšení krevního oběhu. Například se vyhněte pobytu v sauně, teplé lázni, přílišnému slunění a extrémním sportům. Tato část léčby je často podporována léčebně pomocí malých dávek hCG a hlavně progesteronem (Utrogestan) ve formě zaváděcích globulí, gelu /Crinon/ nebo injekcí /Agolutin/ . Za dva týdny o embryotransferu je proveden těhotenský test, který by měl být pozitivní na přítomnost těhotenského hormonu - hCG. Teprve za další 2 týdny přichází léčený pár k potvrzení klinického těhotenství ultrazvukem.

Dny poté doporučujeme:

 • zkuste být v klidu a zcela relaxujte
 • buďte však spontánní a optimistická – nezapomeňte se smát
 • sexuální života se nemusíte bát, ale nenuťte se, vše by mělo přijít zcela spontánně
 • jezte, pijte a žijte zdravě, 2 – 3 dcl kvalitního vína nemůže uškodit
 • nechoďte do sauny, neholdujte teplé lázně, spíše se sprchujte
 • věnujte se sportům, které máte rádi, ale vždy současně relaxujte
 • dopřejte si dostatek spánku
 • máte jedinečnou příležitost se zbavit svého zlozvyku – kouření a jiných závislostí
 • tolerujte pocit polnosti v podbřišku a celkově zvětšení objemu břicha 
 • nezapomeňte , že v případě neúspěchu může následně přijít těhotenství přirozenou cestou díky předchozí hormonální stimulaci


dále přečíst "Výdaje za léčbu"